O nas


Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy na dobre wkręciłem się w świat Sonica i jego paczki. Szybko zdałem sobie sprawę, że w naszym kraju brakuje miejsca dla fanów niebieskiego jeża, którzy mogliby się rozwijać i dzielić się z innymi tym co lubią. Po ciężkiej pracy udało się 4 maja 2013 roku oficjalnie otworzyć nowe forum pod adresem sonic.w8t.pl, które miało na celu zebrać fanów w jedno miejsce i pokazać jak wygląda uniwersum, i co może zaoferować. Poniższe logo było jednym z pierwszych projektów, które zrobiłem w programie GIMP mając 16 lat, z którego byłem dumny. Teraz w moich oczach wygląda bardzo amatorsko, ale pamiętam, że trochę się nad nim jednak nasiedziałem.

Pierwsze logo zrobione w programie GIMP dla nowo utworzonego forum sonic.w8t.pl (zaprojektowane 15 stycznia 2014 roku)
Instrukcja pisania prywatnych wiadomości na forum sonic.w8t.pl. Została napisana, ponieważ użytkownicy mieli problem ze zrozumieniem dosyć chaotycznego interfejsu. Co ciekawe jest to jedyny screen obrazujący jak wyglądało forum 6 października 2013 roku.

Na początku nie mieliśmy zbyt dużo fanów, ponieważ wielu rozeszło się po zagranicznych serwerach, albo odpuściło sobie z bycia fanem Sonica ze względu na to, że nie było miejsca, ani osób, aby móc porozmawiać o tym co ich interesowało. Co do składu, to byłem sam i wszystkim się zajmowałem jak zachodziła taka potrzeba. Zacząłem pisać newsy, ponieważ w ten sposób mogłem pokazać, że forum istnieje i jest rozwijane. Reklamowałem się także wszędzie gdzie tylko mogłem i była szansa, że jakiś fanów niebieskiego Jeża uda się zgarnąć. Nie wiem do dzisiaj w jakim stopniu ta dosyć nachalna reklama po stronach internetowych i grupach dała efekt, ale nie było żadnych narzekań czy oskarżeń o spam, więc…

Po roku czekania w 2014 udało się już przyciągnąć paru aktywnych fanów, którzy chętnie na Naszym forum pisali, praca i nauka nad stroną nadal trwała, co do pisania newsów to starałem się publikować jak najczęściej, ale nie zawsze czas na to pozwalał.

Tło założonego w 2014 roku kanału na YouTube pod nazwą “Soniczny Kanał” (zaprojektowane 5 stycznia 2014 roku)

Powstał także Soniczny Kanał na platformie YouTube, który funkcjonował jako magazyn playlist z muzyką czy animacjami związanymi z uniwersum. Te playlisty na Sonicznym Kanale przechowywane są po dziś dzień. Plany od samego początku były dosyć ambitne jak na moje możliwości, miały być gameplaye i przekazy na żywo z gier, nawet intro zostało zrobione. Z montażem video nie miałem wtedy jeszcze styczności, więc jak na pierwsze video sądzę, że nawet fajnie do dzisiaj te intro wygląda. Nie miałem jeszcze teamu, więc chciałem to robić wszystko sam, ale sprawa została zakończona przez brak odpowiedniego sprzętu do tej pracy. Komputer, który posiadałem był bardzo słaby i po wykonanych testach zrezygnowałem z Sonicznego Kanału pozostając przy samych playlistach.

Powyższa grafika z powitaniem była automatycznie wysyłana przez specjalną modyfikację dla każdego nowego użytkownika forum sonic.w8t.pl będącego później pod nazwą blueblur.pl . Czcionka użyta w tej grafice to NiseSegaSonic, która jest identyczną kopią czcionki używanej przez firmę SEGA do gier o niebieskim Jeżu oraz logów promocyjnych związanych z jego produktami. Wadą tejże czcionki był brak polskich znaków oczywiście, lecz jak widać nie zniechęciło to mnie w jej praktycznym zastosowaniu. (zaprojektowane 22 lutego 2014 roku)
Propozycja 1 nowego tła na forum zastępującego stary projekt z samą kratką inspirowaną tłem na angielskiej encyklopedii sonic.wiki.com (zaprojektowany 18 listopada 2016 roku)
Propozycja 2 nowego tła na forum zastępującego stary projekt z samą kratką inspirowaną tłem na angielskiej encyklopedii sonic.wiki.com (zaprojektowany 29 października 2016 roku)
Propozycja 3 nowego tła na forum zastępującego stary projekt z samą kratką inspirowaną tłem na angielskiej encyklopedii sonic.wiki.com (zaprojektowany 19 listopada 2016 roku)
Porzucona w trakcie prac propozycja 4, która po zaprojektowaniu nie nadawała się na forum. Napis SEGA nie był widoczny na stronie, ponieważ tabelki z treścią zasłaniały cały napis i ostatecznie grafika została na pamiątkę (zaprojektowany 20 listopada 2016 roku)
Tło dzienne inspirowane kratką wykorzystaną w angielskiej encyklopedii sonic.wiki.com (zaprojektowane 17 października 2015 roku, zremasterowane zaś 23 grudnia 2016 roku)
Tło nocne inspirowane kratką wykorzystaną w angielskiej encyklopedii sonic.wiki.com (zaprojektowane 17 października 2015 roku, zremasterowane zaś 23 grudnia 2016 roku)

Rok 2015 był już o wiele lepszy, ponieważ duża aktywność była ze strony fanów. Każdy się poznawał, rozmawialiśmy na wiele tematów, jedne były ciekawsze, drugie mniej, ale widać było, że forum żyje i co najważniejsze fani są zadowoleni. Aktywność na forum jeszcze bardziej zachęcała mnie do cięższej pracy nad nim. Było wiele projektów tła na forum, lecz one były aż tak proste, że prawdziwym projektem, z którego jestem dumny jest tło w cieniowaną kratkę inspirowane tłem na zagranicznej encyklopedii sonic.wiki.com. Ten projekt był realizowany w 2015 roku i tak mocno podobał się wszystkim użytkownikom, że aż w 2016 roku został stworzony remaster projektu przystosowany do ekranów FullHD porzucając wszelkie propozycje, które zaproponowałem fanom na forum. Praca miała na celu pokazanie wszystkie bardziej znane serie gier i animacji z uniwersum. Powyższe przykładowe grafiki nie tylko zdobiły wygląd strony, ale i także wstępnie wprowadzały nowego fana w uniwersum, których i tak w Polsce było mało. Projekt by się nie udał gdyby nie pomoc użytkownika Sztacho w napisaniu specjalnego skryptu w PHP, który miał za zadanie wyświetlać inne tło z danej paczki za każdym odświeżeniem strony, a paczek było dwie. Pierwsza paczka miała 27 sztuk grafik dziennych, zaś druga paczka miała 27 grafik nocnych, która funkcjonowała od godziny 18 do 8 rano. W sumie na forum można było zobaczyć przez całą dobę 54 nie powtarzające się grafiki, które z pewnością dużo pracy pochłonęło, ale jak użytkownicy byli zadowoleni to praca jednak była warta poświęcenia tego czasu.

Logo małe było używane na Sonicznym Kanale oraz jako favicon na forum. Co ciekawe buty, skarpety i rękawice zostały zrobione przez użytkowniczkę Naszego forum lecz jej nicku już nie pamiętam za co przepraszam.
Nowe logo forum będącego tym razem pod nazwą blueblur.pl . Jak widać logo jest bardziej kolorowe no i mogę powiedzieć, że już mniej amatorsko wygląda niż poprzednie z forum sonic.w8t.pl . Jednak te godziny siedzenia w GIMP-ie coś pożytecznego dały czyż nie?
W związku z tym, że wszystkie moje propozycje odnośnie nowego tła na forum w 2016 roku zostały odrzucone to trochę szkoda było mi kompletnie rezygnować z pomysłu i nowo stworzony szablon użyłem w grafice informującej o pracach technicznych na forum (zaprojektowane 21 stycznia 2017 roku).

W 2016 roku sporo się działo, ponieważ zastąpiliśmy wtedy Nasz czat forumowy na serwer na platformie Discord, zmieniliśmy nazwę z sonic.w8t.pl na blueblur.pl. Zostało stworzone nowe logo i strona nabrała więcej kolorów. Wcześniej cała witryna działała na darmowym hostingu i domenie. Po zmianie nazwy jakość przeglądania Naszego forum drastycznie wzrosła, ponieważ wtedy domena i hosting był już prze ze mnie opłacane i tak jest do dzisiaj. Z małych kieszonkowych można było przez cały rok na forum nazbierać. Teraz na szczęście już pieniądze nie są dużym problemem w utrzymaniu całego interesu. Z roku na rok coraz lepiej mi szło w tworzeniu grafiki wektorowej co wyraźnie widać na przedstawianych prze ze mnie pracach, co też sprawiało, że sama strona lepiej wyglądała i cieszyła oko użytkownikom. Udało mi się znaleźć paru użytkowników, którzy pomagali utrzymać cały BlueBlur co sprawiło, że moja praca stała się łatwiejsza. Warte podkreślenia jest także to, że w tym roku powstała słynna forumowa propaganda, która dała wiele frajdy i dla tych co brali w niej udział, ale i także dla tych co czytali. Tej chwili z pewnością nie zapomnę, ponieważ była to jazda bez trzymanki. W celu znalezienia omawianej treści polecam w wyszukiwarce forum znaleźć temat o nazwie propaganda, która ma aż 19 stron, więc życzę miłego czytania.

Na forum jako część profilu można dodać podpis. Może być to zwykły tekst, obrazek czy animacja. Ta grafika powyżej towarzyszy mi od 1 kwietnia 2016 roku, a słowa które na niej są można znaleźć w utworze Believe in Myself z gry Sonic Adventure. Pomimo trudności wspinam się coraz wyżej i jak na razie wola walki we mnie nie zgasła.

W 2017 roku byliśmy zmuszeni dostosować do zmieniających się zasad w fandomie, w którym forum było jeszcze Naszym głównym miejscem rozmów, lecz coraz wyraźniej było widać, że jest wypychane przez serwisy społecznościowe jak Discord, Facebook czy Twitter. Widząc zmieniające się warunki stopniowo nakładaliśmy większy nacisk na rozwój serwera na Discordzie co sprawiło, że mogliśmy zachować jakość przesyłanych przez nas treści. Nie obyło się jednak bez spadku w aktywności. Nie wszyscy chcieli przechodzić z forum na platformę Discord, były próby ożywienia społeczności na forum w celu osiągnięcia poprzedniego poziomu aktywności, lecz technologia idzie do przodu i te próby były tylko opóźnieniem tego co nieuniknione. Były także problemy organizacyjne spowodowane głównie wciąż moim młodym wiekiem oraz małym doświadczeniem. Zastój w aktywności, a nawet ciągły jej spadek trwał od 2017 roku, aż do 2019 co nie było ciekawym czasem dla całego BlueBlura. Na serwerze na discordzie było od 30 do 40 osób, jedna czy dwie wiadomości na dzień się pojawiały, jedynie forum jeszcze się trzymało, lecz jednak nie było co ukrywać, że i strona także stanie w miejscu. Pytałem samego siebie czy projekt dalej warto jest ciągnąć, lecz szkoda było i samych użytkowników, którzy jeszcze byli aktywni, ale i także setki godzin włożonej pracy, która jednak coś znaczyła. Nie miałem wtedy pomysłu na dalszy rozwój fandomu, wszystko tak szybko się posypało, lecz jednak nie widziałem siebie w innej roli, byłem w uniwersum bardzo wciągnięty, po prostu nie mogłem od tak sobie znaleźć sobie innego miejsca do rozwijania się. Pomimo ciężkich czasów dalej robiłem swoje, naprawiałem na bieżąco błędy, które się pojawiały na forum i wynikały poprzez amatorskie tworzenie całego projektu. Forum zakładałem kompletnie nie wiedząc od czego zacząć i jak się za to wszystko zabrać. Uczyłem się tworząc ten projekt i można nazwać, że był to jeden, wielki poligon naukowy.

Tło dzienne zaprojektowane z myślą zastąpienie już wysłużonego tła w kratkę (zaprojektowany 3 stycznia 2018 roku)
Tło popołudniowe zaprojektowane z myślą zastąpienie już wysłużonego tła w kratkę (zaprojektowany 2 stycznia 2018 roku)
Tło nocne zaprojektowane z myślą zastąpienie już wysłużonego tła w kratkę (zaprojektowany 1 stycznia 2018 roku)

W 2018 roku zostały na nowo zaprojektowane tła na forum, które tym razem były inspirowane wzornictwem z Sonic Manii. Najbardziej podoba mi się tło nocne na forum. Sam się nie spodziewałem, że ten wzór będzie aż tak dobrze wyglądał. Nowością wprowadzoną w nowych tłach były współprace z zagranicznymi artystami, których dzieła były publikowane w Naszych grafikach i co ciekawe te współprace są aktualne po dziś dzień. Poprzedni projekt z grafikami na forum miał na celu wprowadzenie nowych fanów w uniwersum. Projekt z 2018 roku miał na celu nie tylko wprowadzenie fanów w uniwersum, ale i także przedstawienie prac zagranicznych i polskich artystów pokazując, że uniwersum nie jest tylko budowane przez firmę SEGA, ale i także fani mają duży wkład w całą sprawę. Nowy projekt zakładał stworzenie trzech paczek grafik, dzienną, popołudniową oraz nocną. Dziennych grafik było 51 sztuk, popołudniowych 67, zaś nocnych 58 co daje w sumie 176 unikalnych grafik, które przez cały dzień były dostępne dla polskich fanów niebieskiego Jeża. Sam jak teraz patrzę na liczbę stworzonych grafik na forum to mocno ambicja mnie musiała ponieść. Pod koniec 2018 roku organizując event “Christmas Party with BlueBlur 2018” rozpoczęliśmy swoją przygodę z podcastami, która trwa do dzisiaj i jest lubiana przez widzów.

Logo BlueBlur Center (zaprojektowane 9 lipca 2019 roku)

W 2019 roku zostały uruchomione prace nad forum mające na celu odświeżenie silnika oraz wyglądu całej strony. Stara witryna przysparzała coraz więcej problemów, silnik był stary i pojawiały się problemy z kompatybilnością. Pomysł jednak ze względu na prawie całkowity zanik zainteresowania ze strony fanów formą komunikacji jakim było forum oraz duży problem ze znalezieniem wolnego czasu na pracę sprawiło, że realizacja pomysłu została przerwana. W planie była także budowa centrum składającego się z różnych fandomów, lecz też z braku czasu na pracę projekt został porzucony pozostawiając jedynie po sobie nazwę z logiem BlueBlur Center. Centrum miało składać się z forum o uniwersum niebieskiego Jeża, forum o serii Ratchet & Clank oraz strony internetowej łączącej obie serie. Podczas projektowania nazwa BlueBlur w kolorach niebieskim i pomarańczowym miał symbolizować fandom Sonica, zaś Center inspirowane były kolorystyką i stylistyką związaną z serią Ratchet & Clank.

Gdy zdaliśmy sobie sprawę, że serwer na Discordzie oraz Soniczny Kanał na YouTube są kluczem do dalszego rozwoju fandomu to postanowiliśmy jednak Nasze siły w pełni przekierować na ich rozwój. Pod koniec 2019 roku dzięki współpracy z zagranicznym serwerem Sonic Club udało Nam się uruchomić boty, które zasilają serwer w najaktualniejsze informacje ze świata Sonica czy prace artystyczne od wysoko utalentowanych twórców. Pomysł dalszego rozbudowywania botów na Naszym serwerze jest nadal realizowany i możliwe, że jeszcze nie jeden pomysł uda Nam się dzięki nim zrealizować.

Intro serii “Warsztat u Lisiastego”

2020 rok jest dla Nas rokiem przełomowym, ponieważ udało się stworzyć na nowo cały wygląd Sonicznego Kanału, rozpoczęliśmy serię z gamepleyami pod nazwą “Warsztat u Lisiastego”, zorganizowaliśmy pierwszy w Polsce trzy dniowy event w ramach 29-tych urodzin Sonica, w którym wzięły udział znane twarze w fandomie w Naszym kraju, a teraz stworzyliśmy Centrum Informacyjne, które ma na celu połączyć to wszystko co tworzyliśmy przez lata w jedną całość i zaoferować coś większego, i bardziej wartościowego, aby każdy fan Niebieskiego Jeża zawsze znalazł coś dla siebie. Mamy nadzieję, że praca, która została włożona w to wszystko da owoce na następne lata, wychowując nowe pokolenie fanów. Nie zatrzymujemy się i nigdy nie mieliśmy takiego zamiaru.


Z dumą podzielił się z Wami tą informacją założyciel BlueBlur Center: Tails