Wywiad z FenriRez – Administratorką serwera Sonic Club [PL/EN]

Wywiad w języku polskim

1. JAK DŁUGO JESTEŚ FANKĄ SONICA? JAKA BYŁA TWOJA PIERWSZA STYCZNOŚĆ Z NIEBIESKIM JEŻEM?

W uniwersum niebieskiego jeża siedzę już przeszło 21 lat. Miałam około dziewięciu lat kiedy moi rodzice przynieśli mi kopię Sonic R i Sonic 3D Blast na komputer. Kilka lat później demo Sonic Adventure DX: Director’s Cut pojawiło się w czasopismach gier komputerowych, Click! i CyberMycha. Nie wszyscy mieliśmy stały dostęp do szybkiego Internetu w tamtych czasach, więc człowiek inwestował w czasopisma i poradniki z kodami do gier. Fandom polskiego Sonica zaczął się bardzo powoli rozwijać, zwłaszcza na forach tematycznych i blogach WP czy Onetu, dzięki którym udało mi się po raz pierwszy dotrzeć do ludzi z podobnymi zainteresowaniami i zafascynowaniem grami Sonica.

2. CZY MASZ JAKĄŚ NAJBARDZIEJ ULUBIONĄ GRĘ, ANIMACJĘ CZY KOMIKS Z UNIWERSUM NIEBIESKIEGO JEŻA?

Z animacji na pewno wybrałabym Sonic X, nie tylko ze względu na ogromny sentyment, ale całkiem niezłe oparcie o oficjalne gry z serii Sonic Adventure.

W kwestii komiksów prawdopodobnie Sonic The Hedgehog i Sonic Universe od Archiego. Ulubionych gier mam kilka. Ciężko byłoby wybrać tylko jedną! Sonic Adventure 2 Battle, Sonic Heroes i Sonic The Hedgehog (2006). SA2 ze względu na niezwykle dobrze napisaną historię jak na tamte czasy, możliwość grania wieloma postaciami i przede wszystkim, postać, dzięki której do dnia dzisiejszego siedzę w tym fandomie – Shadow. O grze wiedziałam przeszło od 2002 roku, niestety była dostępna ekskluzywnie tylko na Gamecube’a, który był na tamte czasy trudny do zdobycia w Polsce (Nintendo ma do tej pory bardzo drogie konsole i gry, więc nie każdego na takie rzeczy stać, niestety). Konsole Gamecube udało mi się kupić około 2010 roku i wtedy dopiero po raz pierwszy mogłam zagrać w SA2. PlayStation 2 kupiłam głównie ze względu na Sonic Heroes, stąd również sentyment do gry, ponieważ była to moja pierwsza gra z Soniciem na konsole. Sonic The Hedgehog miał swoje wady i był daleki od perfekcji, jak wszyscy zdajemy sobie doskonale z tego sprawę. Ale właśnie dzięki tej grze poznałam multum ludzi z fandomu i poprzez prace artystyczne dotarłam na deviantART.

3. OD KIEDY RYSUJESZ? JAKA BYŁA TWOJA MOTYWACJA DO PRACY NAD SOBĄ W TEJ KWESTII?

Rysuję od dziecka, odkąd sięgam pamięcią. Sonica zaczęłam rysować zaraz po dostaniu dwóch pierwszych, wcześniej wspomnianych gier, Sonic R i Sonic 3D Blast. Czyli zaczęłam rysować Sonica i jego gang mniej więcej od 1998 roku.

Motywacja? Rysowanie jeży od zawsze sprawiało mi niesamowitą przyjemność, ale było to tylko niewdzięczne hobby, którym nikt tak na dobrą sprawę się nie interesował… do czasu kiedy przyszedł trend kreacji własnej postaci fanowskiej opartej na tych oficjalnych i cały polski fandom przeniósł się na deviantART, gdzie fani z całego świata publikowali swoje prace. Moje pierwsze prace opublikowane na deviantART były paskudne haha. Pamiętam kilku artystów z zagranicy, którzy pisali do mnie każdego dnia, oferowali pomoc, wskazówki odnośnie rysowania, itd. Społeczność fanowska Sonica na deviantART była ogromna, a artyści fenomenalni. Patrząc, na co poniektórych prace, aż zazdrość brała i smutek, ponieważ wiedziałam, że daleko mi do tych wszystkich bardzo dobrze znanych artystów. Wielu z nich miało tłumy fanów, ludzi, którzy dosłownie żyli ich pracami na co dzień. Bacznie obserwując moich ulubionych na tamte czasy artystów, w dużej mierze wzorowałam się na ich pracach, ucząc rysowania, a przede wszystkim wytrwałości i dyscypliny. Wiedziałam, że jeżeli będę regularnie pracować nad sobą i eksperymentować z różnymi stylami, ludzie stopniowo zaczną mnie zauważać i być może uda mi się dotrzeć do co poniektórych artystów, którzy przyczynili się do mojego rozwoju artystycznego (całkiem nieświadomie, oczywiście haha).

4. JAKA CZĘŚĆ NAUKI RYSOWANIA BYŁA DLA CIEBIE NAJTRUDNIEJSZA DO OPANOWANIA I DLACZEGO?

Prawdopodobnie rysowanie na tablecie graficznym. Mój pierwszy tablet Wacom Intuos 5, który dostałam od mojego ojca, nie posiadał wbudowanego digital screenu. Co w praktyce oznacza, że rysując na nim, musiałam patrzeć na ekran monitora. Opanowanie tej techniki zajęło mi miesiące i wiele razy odstawiałam go na bok, przeklinając go w myślach. Patrząc jednak na tych wszystkich artystów komputerowych i ich prace zrobione przy pomocy tabletu, zmuszałam się do nauki grafiki komputerowej, ponieważ chciałam nauczyć się rysować tak jak oni. Kolejnym problemem, jaki musiałam pokonać, okazała się nauka rysowania właściwych proporcji, a przede wszystkim rysowanie rak i palców. To była moja zmora. Średnia szkoła plastyczna, w której spędziłam 4 lata na dobrą sprawę, pomogła mi w pewnym stopniu w tej kwestii. Nie mogłam jednak się porównywać do tych wszystkich artystów, którzy wciąż inspirowali mnie swoimi pracami do pracy nad sobą. Czułam, że przede mną była jeszcze długa droga haha.

5. CZY MASZ JAKIEGOŚ AUTORA, KTÓRYM SIĘ INSPIROWAŁAŚ LUB DALEJ SIĘ INSPIRUJESZ?

To dość śmieszna historia, o której opowiem w wielkim skrócie. Moją największą inspiracją jest mój chłopak, GoldHedehog (obecnie znany pod nazwą mtqls). Za każdym razem kiedy wspominam ten dzień, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam jego galerię prac na deviantART, śmieję się do rozpuku, ponieważ nigdy bym się nie spodziewała, że z osobą, której prace były moją inspiracją kiedy miałam zaledwie lat 12, któregoś dnia będzie mnie łączyło coś znacznie więcej. GoldHedehog w tamtych latach rysował głównie Sonica w stylu tradycyjnym ołówkowym i czarnym atramentem. Zaliczał się do grupy cenionych artystów ze względu nie tylko na jego prace, ale także konwenty w Australii i Stanach, na które jeździł regularnie z innymi artystami, sprzedawał swoje prace osobiście i poszerzał kontakty w tej samej branży.

Od bodaj trzynastu lat marzyłam o tym, żeby któregoś dnia mieć możliwość wymienienia z nim zdań/opinii na temat sztuki i ogólnie dowiedzenia się, jak długo zajęło mu dojście do takiego profesjonalizmu. Ponad 3 lata temu nasze drogi zeszły się w dość niespodziewanych okolicznościach właśnie na discordzie Sonic-Club i po raz pierwszy miałam możliwość poznania go osobiście w otwartej konwersacji.

Drugim artystą, którego każdemu polecam, jest Nicholas Kole, autor nowego designu smoka Spyro i Crasha Bandicoota. Jego prace są po prostu fenomenalne. Dobiegły mnie również wieści o tym, że pracuje on nad nową ekranizacją Sonica przygotowywaną na Netflixa, Sonic Prime. Uwielbiam jego styl do tego stopnia, że rzuciłam się na jego artbook, jak tylko wyszedł haha. Mam ogromny podziw i szacunek do artystów, którym udało się podpisać kontrakt z bardziej znanymi seriami, a co najważniejsze, sława nie przewraca im w głowie i pozostają do tego wszystkiego życzliwi i skromni.

6. JEŻELI MIAŁABYŚ DORADZIĆ POCZĄTKUJĄCEMU FANOWI LUB FANCE JAK MA ROZPOCZĄĆ PRZYGODĘ Z RYSOWANIEM TO CO BYŚ DORADZIŁA?

Rysuj to, na co masz ochotę, nie to, co ludzie od ciebie oczekują. Weź się za rysowanie czegoś, co cię interesuje i wzbudza pozytywne emocje. Jeżeli jest to jakaś konkretna seria gier video albo tv show, zacznij właśnie od tego. Jeżeli nie interesujesz się mediami tego typu, możesz zawsze sięgnąć po szkicownik, wyjść na zewnątrz i rysować z natury. Ludzi, zwierzęta, naturę, etc. Od czegoś trzeba zacząć! Kolejnym krokiem będzie zdecydowanie się na technikę, w której będziesz chciał/a się wyspecjalizować. Tradycyjna? Komputerowa? A może farby? Pastele olejne? Spróbuj wszystkiego i przekonasz się, w czym czujesz się najlepiej. Cala reszta przyjdzie sama. Nauka rysunku to przede wszystkim wytrwałość i pracowitość. Znałam ludzi, którzy nie potrafili narysować kółka ołówkiem, i dzisiaj mają pokończone szkoły artystyczne i prowadza własne wytwornie reklamowe.

Nie poddawaj się i ćwicz regularnie, bo praktyka jest najważniejsza w osiągnięciu oczekiwanego rezultatu. Każdy artysta zaczynał tak samo.

7. KTÓRA Z DOTYCHCZASOWYCH PRAC PODOBA CI SIĘ NAJBARDZIEJ. MOŻESZ WYMIENIĆ JEDNA SWOJĄ PRACĘ ORAZ JEDNĄ, KTÓRA ZOSTAŁA OPUBLIKOWANA NA SERWERZE SONIC-CLUB.

Praca mojego kolegi, Flamestream/Sonicolas, którą wykonał na jeden z naszych art eventów na serwerze. (ściągnij z tego linku: https://www.deviantart.com/sonicolas/art/HEDGEHOG-WITH-A-MISSION-848571222)

Dopingowałam go podczas jego art streamu, bo ta praca, o ile dobrze pamiętam… zajęła mu około miesiąca LOL. Aż kipi pasją i zaangażowaniem z jego prac, i to kocham. Ale żeby miesiąc? Omg, Flame.

Ze swoich prac niestety nie mam niczego nowego, ponieważ od ponad roku pracowałam nad grami Pingu. Poza rysowaniem pingwinów bodajże udało mi się znaleźć trochę czasu, żeby coś maznąć z Sonica.

(ściągnij z tego linku: https://www.deviantart.com/fenrirez/art/Honey-848640711)

Flame zmotywował mnie do rysowania częściej w stylu ‘lineless’, czyli bez konturu. Ten styl jest moim ulubionym, ponieważ najbliżej mu do modeli 3D.

8. JESTEŚ JUŻ DOŚĆ DOBRZE ZEZNAJOMIONA Z UNIWERSUM NIEBIESKIEGO JEŻA, ZAPEWNE TAKŻE MIAŁAŚ SZANSĘ POZNAĆ MNIEJ LUB WIĘCEJ INNE UNIWERSA. JAK MYŚLISZ, CZY TWOIM ZDANIEM UNIWERSUM SONICA JEST DOCENIANA CZY NIEDOCENIANA NA TLE INNYCH UNIWERSÓW?

Niestety, uniwersum Sonica nie wydaje się być docenianym dostatecznie dobrze na tle innych, typu choćby Pokemon. Przede wszystkim na wzgląd toksyczności w fandomie. Innym powodem jest brak wystarczającej ilości mediów wydawanych przez Segę (gry z jeżem), co miejmy nadzieję, wkrótce się zmieni na lepsze. Komiksy i film są dobrym urozmaiceniem, ale na chwile. Znaczna większość fanów to gracze, którzy wciąż czekają na nowe produkcje. Każde uniwersum ma swoje dobre i złe strony. Nie wydaje mi się jednak, żeby uniwersum Sonica było aż tak złe. Odnośnie społeczności w fandomie, bywa to rożnie i zwykle zależy, od tego z kim przystajesz i jakimi grupami ludzi się interesujesz.

9. CZEGO SIĘ SPODZIEWASZ OD NADCHODZĄCEGO FILMU SONIC MOVIE 2?

Niewiele jest nam wiadomo na temat kolejnego filmu. Osobiście mam nadzieję zobaczyć znane lokalizacje z gier w autentycznym świecie Sonica. Bazę Eggmana, może ciut więcej postaci typu Tails i Knuckles?

10. CZEGO SIĘ SPODZIEWASZ OD NOWEJ, TAJEMNICZEJ GRY, MAJĄCEJ NIEOFICJALNIE NAZWĘ SONIC RANGERS?

Nie jestem do końca przekonana do tej nazwy. Trailer czy Teaser, prezentował się w porządku. Również w tym temacie ciężko mi cokolwiek powiedzieć, ponieważ gdzie nie czytam, to ludzie publikują swoje spekulacje na temat gry, nic konkretnego i wiarygodnego. Na pewno będzie dużo biegania, jak w Unleashed czy Generations. Liczę na więcej grywalnych postaci i również byłoby miło wrócić do trybu otwartej eksploracji świata, jak w Sonic Adventure/DX.

Interview in English

1. HOW LONG HAVE YOU BEEN A SONIC FAN FOR? HOW DID YOUR YOURNEY WITH THE BLUE HEDGEHOG START?

I’ve been a fan of Sonic for around 21 years. I was like 9 years old when my parents brought me copies of Sonic R and Sonic 3D Blast for PC. It wasn’t until a few years later when the demo of Sonic Adventure DX: Director’s Cut appeared on the pages of computer magazines such as Click! or CyberMycha. Not everyone could afford having access to internet at the time, so it was the only way to get a hang of a game. The forum and blog sides of the Polish Sonic fandom were slowly developing as well, thanks to what I met a lot of small groups of people sharing the same interests of Sonic with me.

2. HAVE YOU GOT ANY MOST FAVOURITE VIDEO GAME, ANIMATION OR COMIC FROM SONIC UNIVERSE?

Animation wise I would definitely go for Sonic X. Got quite a big sentiment for it! Besides, the couple of seasons were nicely based off the official Adventure games. I read at least 1/3 of the Archie’s Sonic The Hedehog comics and I used to collect Sonic Universe too. I don’t have a most favourite video game from the series though. Sonic Adventure 2 Battle, Sonic Heroes i Sonic The Hedehog (2006) are the 3 games I like respectively! SA2 had very well written story for the game for those times, as well as multiple characters playability and, above them all, the character that brought me into this fandom in the first place – Shadow. Wish I could play the game when it first got released in 2002, because I didn’t get to play it way until 2010 when I found a second-hand Game Cube console. Sonic Heroes was my first Sonic game that got released on PlayStation 2, andI remember begging my parents to buy the console for me just for that game haha. Sonic The Hedgehog had its’ flaws and was far from perfection as we all would agree. However, it has played a fundamental role in my way into the creative world of deviantART, where I met a lot of fans like myself.

3. HOW LONG HAVE YOU BEEN DRAWING FOR? WHAT HAS MOTIVATED YOU TO GET STARTED?

I’ve been drawing since I was a baby. First I started drawing Sonic art after receiving my very first sonic games mentioned earlier. Which was probably back in 1998. Motivation? Drawing Sonic was just a hobby at first, but soon it turned into something way bigger. It wasn’t anything that my friends or family would take an interest in though, so I was doing it in my spare time, for myself.

That did indeed change when fan character creation became a ‘thing’. People changed to deviantART, full of creative minds where they could share their characters with, and even create stories together. Art community on deviantART back in the day was phenomenal. People still to this day call it the golden age of Sonic, when artists where at their peak creating amazing art, hat nobody could ever dream of. A lot of current art is heavily referenced off those exactly.

In other words, there were a lot of talented and well-known artists who were followed by thousands of fans and supporters. I felt so small, so unimportant in the light of so many great personalities out there! I knew it would take me years to get to their level of skills. And that’s how it all began. I followed people, observed their styles and tried copying techniques turning them into something unique, that would slightly stand out from the crowd. Was hoping to get noticed one day by those who inspired me the most.

4. WHAT PART OF THE DRAWING PROCESS DO YOU CONSIDER TO BE THE MOST CHALLENGING AND WHY?

I honestly hated my first drawing tablet, Wacom Intuos5. My dad got it for me encouaging me to learn digital art. It took me months to learn how to use it, because each time I tried drawing on it, I would have to look at the screen of my PC instead, which was very unusal to begin with. Yes, I had an old type of a tablet that didn’t have a built-in-digital screen. I motivated myself to keep trying by seeing all those artistsout there make digital art. I just wanted to do it myself.

The next issue that became apparent quite early on in my art career, was drawing hands. Oh, how much I hated that part, you have no idea! I’ve become a bit better at it after coming out of my high school of art after 4 years. I couldn’t compare myself to all of those artists I idolised though. I had a long road ahead of me in that department.

5. HAVE YOU GOT AN ARTIST WHO HAS BECOME YOUR INSPIRATION?

It’s quite an amusing story I’m gonna share with you. Will keep it very short tho. My biggest inspiration is my bf, goldhedgehog (currently known as mtqls). I always find it funny whenever I recall the day when I first bumped into his Sonic gallery on deviantART, because I would have never imagined that the person who has inspired me to draw in the first place, would have grown so close to me after 15 years. The majority of his art was done traditionally in pencil and ink. He was also reconised on many art cnventions across Australia and even went to America once. People knew him from meeting him in person, buying art from him and generally making connections with other artists.

I have dreamt for 13 years to get an opportunity of speaking with him one day, just for my self-esteem, you know. To learn what does it take to become so good and how much work he’s had to put into it over so many years. Our paths properly crossed about 3 years ago on my Sonic-Club discord server, where I finally got to know him in person.

There’s also a second artist I would like to mention, Nicholas Kole. The creator or the new ‘reignited’ Spyro and a new design of Crash Bandicoot. It’s come to my ears that he also works on the new upcoming series heading to Netflix, Sonic Prime. I absolutely adore his style to that extent, that I grabbed his artbook immediatelly as soon as it came out haha. He’s one of those artists I respect and amire a lot… artists, who remain humble/modest no matter how successful and famous they become.

6. IF YOU HAD TO GIVE SOME BEGINNERS TIPS TO THE FANS IN REGARDS TO DRAWING, WHAT WOULD IT BE?

Just draw whatever makes you happy, not what people expect of you.

You want to start from something that creates positive emotions, puts you at ease and surrounds your mind with good vibes. You know what I’m saying? Whether it’s a favourite tv series or a game, draw it! If there’s no specific media you follow, just rab a scapbook and get outside the house. Draw from nature. People, animals, flora. The next step you want to undertake is figuring out your own style and the technique of your choice. Traditional art? Digital? Would you like to paint on canvas instead? You will have to experiement with everything until you find out what works best for you. I’ve met many people in my life who started from nowhere, drawing circles at most, you could say. Today they run their own graphic design studios. Do not give up half way through. Keep practicing. Everyone has had to start somewhere after all.

7. IS THERE ANY RECENT PIECE OF ART THAT YOU LIKE? TELL US ABOUT ONE SELECTED PIECE OF YOURS, AND ONE OF ANOTHER ARTIST FROM SONICCLUB DISCORD SERVER.

An art of my friend, Flamestream/Sonicolas he made for our Music Bands event (https://www.deviantart.com/sonicolas/art/HEDGEHOG-WITH-A-MISSION-848571222). I joined some of his art streams begging him to hurry up and finish it, because he loves to take his time when it comes to art making haha. It took him around a month to finish it. You can tell how much effort and passion was put into it. But a month? Come on, Flame xD

I haven’t done anything Sonic related as of recent, unfortunately. Spent over a year workin on Pingu games, so got around maybe a few art pieces I can think of, one of which would be my event entry for Dine and Dash 2 https://www.deviantart.com/fenrirez/art/Honey-848640711. Flame kinda inspired me to practice more of a lineless drawings, because they are the closest in style to 3D modelling.

8. YOU HAVE BEEN IN THIS UNIVERSE FOR A VERY LONG TIME, SO WE’RE ASSUMING THAT YOU ALSO HAD A CHANCE TO EXPLORE MORE AND BEYONE THAT. IN YOUR OPINION, IS SONIC UNIVERSE BEING WELL-RECEIVED IN COMPARSION TO THE OTHER UNIVERSES?

Personally, I don’t think it does better than the other universes, neither it stands out. I would say that it has got that semi-bad stigma of the fandom being overly toxic. There’s not enough media (visble lack of games from Sega) that would stimulate this fandom in the better direction. Everything that has to be discussed or said, has been already done, you know what I mean? Comics and the movie are a nice addition, but can’t compete with the games, that Sonic originated from. I always compare universes to Pokemon or Mario. No matter what happens, those 2 keep it up, and people never get enough of them. Perhaps because they target the right audiences? OR maybe Nintendo knows how to advertise their games?

In regards to the fandom of Sonic. Every community/universe has good and bad things that could be pointed out. What matters is what groups of people you join and who you choose as your friend. If you get into a bad crowd of fans, you will end up with a bitter and pesymistic experience.

9. WHAT ARE YOUR EXPECTATIONS OF THE UPCOMING SONIC THE MOVIE 2?

There hasn’t been much said regarding the second movie. I would love to see some well-known locations from the games at the very least. Maybe even Eggman’s base? Having more friends of Sonic around to help him fight Eggman would be also cool!

10. WHAT ARE YOUR THROUGHTS ABOUT THE NEW MYSTERIOUS VIDEO GAME, RECENTLY NAMED SONIC RANGERS?

I’m not convinced by the name of it. The teaser that we’ve all seen looked promising. Not much can be said about it just yet tho. It’s a grey area for me to enter, because of all the speculations that people post online. None of which is relevant and authentic.

I can tell that there’s gonna be lots of running like in Unleashed or Generations haha. I’m hoping to see more playable charaters as well. Having an open world to explore would be also a nice comeback of what Sonic Adventure/DX offered.

Podziel się z innymi!
Domyślny obrazek
Tails
🛩️Lecę wyżej i nigdy się nie poddaję🛩️
Artykuły: 161