Premiery w USA – niepowstrzymany Sonic 2 wskakuje na szczyt rankingów

Wyniki pierwszych europejskich premier, o których pisaliśmy tutaj, nastrajały pozytywnie do oficjalnego rozpoczęcia sonicowego sezonu w USA. Nawet najśmielsze prognozy zostały jednak w tyle za rzeczywistością – niebieski Jeż przebił zarówno konkurencję, jak i swoje własne rekordy sprzed dwóch lat.

26,5 miliona dolarów – tyle zarobił Sonic Movie 2 na rynkach amerykańskich i to już 8 kwietnia 1. Premierowy piątek pierwszej części filmu dobił tymczasem do “zaledwie” 20 milionów. Odtąd liczby rosły w szalonym tempie – od początkowych prognoz studia w wysokości 50 milionów dolarów, przez odważne 60-65 milionów po pierwszym dniu w kinach w USA, po pierwsze próby podsumowań, szacujące weekendowe obroty na około 67-69 milionów. Ostateczne sumy minęły kamień milowy okrągłej dziesiątki i zamknęły się w poniedziałek dopiero na ponad 72 milionach dolarów.

Warto też przypomnieć, że wraz ze wkroczeniem Sonica do Ameryki, otworzyło się na niego też 20 innych rynków, między innymi Korea Południowa i Brazylia. Choć na razie brak dokładnych danych, one też dorzucają swoje do globalnego portfela, podobnie zresztą jak kraje, do których zawitał w zeszłym tygodniu. Sonic Stadium oblicza, że te ostatnie zarobiły 30 milionów od środy, a Box Office Mojo zaokrągla to wszystko do zgrabnych 70 milionów zysku poza Ameryką.

Sukces na taką miarę to jednak nie tylko suche statystyki. Dla załogi z Paramount było to istne święto, a jeden z głównych dyrektorów podzielił się swymi przemyśleniami na temat tego, jak dużym wyczynem było doprowadzić markę znaną gier do tak wspaniałych wyników na ekranie:

Rekordowe otwarcie Sonic Movie 2 jest zwycięstwem Paramount i całej branży. Filmowcy wykonali niesamowitą robotę, tworząc film, który służy zarówno armiom fanów Sonica, jak i zwykłej, rodzinnej publiczności.

Chris Aronson – prezes Paramount Theatrical Distribution
YouTube

Tails’ Channel zwraca uwagę również na inne ciekawe liczby – tak mocnego debiutu nie miała nigdy dotąd żadna inna ekranizacja gier wideo, ani też… film z Jimem Carreyem. Bruce Wszechmogący, który dotąd królował w tej ostatniej kategorii, zszedł na drugie miejsce z wynikiem 68 milionów dolarów.

Ostatecznie Sonic 2 może pochwalić się całościowym wynikiem na poziomie ponad 142 milionów dolarów, co czyni go aktualnym światowym numerem jeden.

Przypisy

  1. Choć nie jedynie 8 kwietnia, bo jak podaje Tails’ Channel wliczają się do tego także pokazy przedpremierowe ze środy i czwartku, czyli bonusowe 6,25 miliona dolców. Które zresztą też wygrywa w porównaniu do analogicznych pokazów jedynki.

Źródła: Box Office Mojo, Tails’ Channel

Podziel się z innymi!
Domyślny obrazek
Arici Albastru
Rozpędź się, ściana sama się znajdzie.
Artykuły: 57