“Ojciec” Sonica, Yuji Naka został aresztowany

Yuji Naka – japoński programista, projektant gier komputerowych, były szef Sonic Team, który zaprogramował pierwszą grę z Niebieskim Jeżem w roli głównej został aresztowany w związku z podejrzeniem o wykorzystanie poufnych danych.

Sprawa kręci się wokół trzech byłych pracowników firmy Square Enix zajmującej się produkcją i wydawaniem gier komputerowych oraz anime i mang. Jeden z nich – Taisuke Sazaki – uzyskał informację na temat gry mobilnej Dragon Quest Tact. Dowiedział się, że jest ona tworzona we współpracy wspomnianego wcześniej Square Enix oraz mało znanej i rozwijającej się dotychczasowo firmy Aiming. Zanim gra została wypuszczona, Sazaki i drugi były pracownik firmy – Fumiaki Suzuki – kupili 162 tysiące akcji Aiming za 47,2 miliona jenów, zanim tytuł ten został publicznie ogłoszony. Podejrzani liczyli, że po premierze gry akcje drastycznie wzrosną, co przyniesie im nie małe zyski.

Yuji Naka podejrzany jest o zmowie z Sazakim i Suzukim, który kupił akcje o wartości 2,8 miliona jenów (najmniej z całej trójki) najprawdopodobniej na podstawie tych samych informacji. Współpracował w tym czasie ze Square Enix w tworzeniu gry Balan Wonderworld, która okazała się porażką i była ostatnią grą przy której pracował w tej firmie. Gdy oficjalnie ogłoszono wypuszczenie projektu Dragon Quest Tact, Naka był wciąż pracownikiem Square Enix, ale opuścił firmę twierdząc, że został siłą usunięty z pracy nad Balan Wonderworld i pozwał ją po odejściu.

Aresztu dokonała prokuratura okręgowa w Tokio 17 listopada tego roku. Sprawa jest wciąż w trakcie dochodzenia i nie wiadomo czy zostaną postawione jakiekolwiek oskarżenia. Square Enix wydało oświadczenie w tej sprawie.

W pełni współpracowaliśmy z Komisją Nadzoru Papierów Wartościowych i Giełd. Głęboko żałujemy ogromnego zaniepokojenia, jakie wywołało to u wszystkich zainteresowanych. Zajęliśmy się tym incydentem z należytą starannością, włącznie z działaniami dyscyplinarnymi podjętymi wobec podejrzanych pracowników.

theverge.com, pl.investing.com 
Yuji Naka – 1995 rok

Kto by pomyślał, że tak ważny i utalentowany człowiek, będzie podejrzane o takie czyny? Jak wiemy, Naka ma całkiem istotne znaczenie dla naszego ukochanego fandomu. Jest producentem między innymi Sonic Adventure, Sonic Adventure 2, Sonic Heroes, Sonic Advance 1, Sonic Advance 2, Sonic Advance 3, Sonic Battle, czy Shadow the Hedgehog. Pełnił stanowisko programisty w klasykach jak Sonic 1 czy Sonic 2, ale i także był głównym programistą w Sonic 3 & Knuckles. Poza tytułami z uniwersum Niebieskiego Jeża, Yuji Naka jest odpowiedzialny za powstanie takich tytułów jak Phantasy Star Online, Burning Rangers czy Nights into Dreams. Pracował w firmie SEGA od 1983 roku i opuścił ją w 2006 jako ostatni z członków oryginalnego Sonic Teamu, by stworzyć własne studio – Prope.

Źródła: telepolis.pl, benchmark.pl, sonic.fandom.com, mdshock.com

Podziel się z innymi!
Domyślny obrazek
River
Nawet jeśli jesteś na właściwej drodze, to nie osiągniesz nic stojąc w miejscu.
Artykuły: 42