Problemy z licencją w SEGA dla Sonic OVA

“Sonic the Hedgehog: The Movie” znany również jako “Sonic OVA” to film animowany z lat 90-tych, przedstawiający luźną przygodę Niebieskiego Jeża i jego przyjaciół – Tailsa i Knucklesa. Został wydany w 1996 roku w dwóch częściach i był efektem ścisłej współpracy pomiędzy SEGĄ i studiem Pierrot, które zajmuje się produkcją anime. Niestety mamy przykrą wiadomość dla osób, które chciałyby posiąść go do swojej kolekcji, lub obejrzeć ten tytuł legalnie, bowiem SEGA nie może wydawać licencji tego anime poza Japonię. Według firmy dystrybucyjnej Discotek Media, boryka się z problemem braku posiadania licencji na muzykę i aktorów głosowych, które umożliwiłyby ponowną dystrybucję filmu poza tym obszarem.

9 stycznia 2024 roku, na kanale YouTube Discotek Media odbył się stream poświęcony wydawaniu różnych serii na płyty Blu-Ray. Pod koniec przeprowadzono Q&A, w którym został przytoczony temat wydawania licencji dla serii na dalszą sprzedaż. Prowadzący wyjaśnili, że jeśli firma nie posiada odpowiednich dokumentów, to nie może wydać filmu ponownie. Właśnie w tym momencie wspomniano o “Sonic OVA”. W 1999 roku SEGA nawiązała współpracę z nieistniejącą już firmą ADV Films, obecnie należącą do Sentai Filmworks, która wypuściła część serii na płyty DVD. Zamknięcie AD Vision miało miejsce w 2009 roku i wraz z tym momentem część licencji przepadła, a część trafiła do m.in: Funimation, Discotek Media oraz Nozomi Entertainment.

Miejmy nadzieję, że SEGA odnajdzie zaginione dokumenty i doczekamy się pudełkowej wersji tego filmu, lub pojawi się on na jakiejś platformie streamingowej. Na ten moment możemy tylko czekać.

Źródła: YouTube, Wikipedia

Podziel się z innymi!
Domyślny obrazek
Diog
Artykuły: 24