Sonic rusza w kosmos!

W piątek 14 kwietnia ruszyła kolejna samodzielna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej znanej jako ESA (European Space Agency).

Pierwotnie misja miała wystartować w czwartek. Jednak kontrola lotów doszła do wniosku, że warunki pogodowe są zbyt ryzykowne i przełożyła start na kolejny dzień. Wysłanie statku w kosmos jest o tyle skomplikowanym przedsięwzięciem logistycznym, że okno czasowe, czyli moment, w którym rakieta może wystartować, trwa zaledwie jedną sekundę.

Na szczęście w piątek o godzinie 14:14 misja wystartowała bez przeszkód. Ciężka rakieta nośna Ariane 5 zaprojektowana przez ESA i francuski Ośrodek Badań Kosmicznych, której zadaniem jest dostarczanie na orbitę geostacjonarną satelitów lub wynoszenie ładunków na niską orbitę okołoziemską, tym razem zabrała w przestrzeń sondę JUICE (The JUpiter ICy moons Explorer).

Sonda Juice waży 5 ton i ma dotrzeć do układu Jowisza, w którym zbada trzy jego księżyce galileuszowe: Ganimedesa, Europę i Kallisto. Są to tzw. lodowe księżyce i przypuszcza się, że pod warstwami lodu mogą znajdować się oceany płynnej wody, z warunkami zbliżonymi do ziemskich.

Według planów sonda ma dotrzeć do Jowisza w 2031 roku. Badania będą skupiały się na określeniu składu chemicznego atmosfery pod kątem możliwości występowania życia, w tym istnienia w niej cząsteczek organicznych, oraz właściwości ukształtowania powierzchni i niewodnego lodu. Ponadto JUICE przeprowadzi po raz pierwszy podpowierzchniowe sondowanie tego księżyca, w tym badanie minimalnej grubości pokrywy lodowej, w najbardziej obecnie aktywnych regionach.

Na pokładzie sondy znajduje się instrument o nazwie RPWI (Radio & Plasma Wave Investigation).

Instrument do odbioru fal radiowych i plazmowych przeznaczony do scharakteryzowania emisji radiowych i środowiska plazmowego Jowisza oraz jego księżyców lodowych.

Prawdopodobnie to nie zwróciłby naszej uwagi, gdyby nie mały szczegół.

Według wiadomości ujawnionej przez japoński Uniwersytet Tohoku, a także firmę SEGA, to właśnie Sonic the Hedgehog został wybrany na maskotkę misji kosmicznej.

Sonda JUICE opracowywana została na Uniwersytecie Tohoku z pomocą Szwecji, Polski i Francji. Według ujawnionej informacji, to właśnie europejska ekipa, na której czele stał przedstawiciel zespołu szwedzkiego, prof. Jan-Erik Wahlund, zaproponowała firmie SEGA ten pomysł, ponieważ wielu pracowników pamiętało granie w tytuły z Niebieskim Jeżem w roli głównej. Na podjęcie ostatecznej decyzji pomógł fakt, że Sonic jest rządny przygód i kosmos nie jest mu obcy.

I tak właśnie nasz Kolczasty Sprinter rusza w historyczną misję kosmiczną, by zbadać, czy istnieje życie poza naszą planetą, a przynajmniej, czy istnieje jeszcze inne życie w naszym układzie słonecznym.

Sonic pojawił się jako część logo urządzenia RPWI. Obok klasycznego Sonica znajduje się znak błyskawicy, symbolizujący wyposażenie, oraz miniaturowy odkrywca JUICE.

Źródła: SonicStadium, CBK PAN, ESA, ArianeSpace

Podziel się z innymi!
Domyślny obrazek
Rukan
Artykuły: 39